Loading

Fagområder

Eksport og internationalisering

Eksport og internationalisering

Har du interesse i eksportstrategier og internationale markeder?
I løbet af dagen vil du få overblik over danske virksomheders mange eksportmuligheder.

Foruden faglige indspark fra hovedscenen, kan du på standområdet booke 1:1 møder om eksport med eksportrådgivere fra hele verden. Her tages der så vidt muligt udgangspunkt i din virksomheds potentiale og de specifikke muligheder på de udenlandske markeder.

Derudover afholder 10 eksportrådgivere, som dækker 25 internationale markeder, oplæg i plenum.

Digitalisering og Industri 4.0

Hvilke muligheder har Danmark i den globale digitale verden? Dét er udgangspunktet i fagområdet Digitalisering og Industri 4.0.

På hovedscenen kan du bl.a. opleve inspirerende oplæg og faglig paneldebat. På standområdet har du mulighed for at gå mere i dybden inden for det, der er relevant for netop dig og din virksomhed.

Èn ting er sikkert: Du får masser af ny viden!

PROGRAM

Filter
Visning: grid List
Velkomst // Søren Olesen

Velkomst // Søren Olesen

10:00-10:05 - Hovedscenen
The Trade Council – dit netværk i verden // Susanne Hyldelund

The Trade Council – dit netværk i verden // Susanne Hyldelund

10:05-10:15 - Hovedscenen
Kamstrups rejse i den globale digitale verden // Jesper Daugaard

Kamstrups rejse i den globale digitale verden // Jesper Daugaard

10:15-10:30 - Hovedscenen
Hvordan påvirker digitaliseringen fremtidens afsætning? // Paneldebat

Hvordan påvirker digitaliseringen fremtidens afsætning? // Paneldebat

10:30-11:15 - Hovedscenen
Overrækkelse af VITUSprisen 2017 // Susanne Hyldelund

Overrækkelse af VITUSprisen 2017 // Susanne Hyldelund

11:15-11:25 - Hovedscenen
Præsentation af vinderen af VITUSprisen 2017

Præsentation af vinderen af VITUSprisen 2017

11:25-11:45 - Hovedscenen
Opsamling på formiddagens program // Susanne Hyldelund

Opsamling på formiddagens program // Susanne Hyldelund

11:45-11:50 - Hovedscenen
Frokost // Hal K

Frokost // Hal K

12:00-13:00 - Hovedscenen
Velkommen til eftermiddagens program // Søren Olesen

Velkommen til eftermiddagens program // Søren Olesen

13:00-13:05 - Hovedscenen
FÅ ET KIG I GOOGLES DIGITALE SPÅKUGLE // JESPER EIBY

FÅ ET KIG I GOOGLES DIGITALE SPÅKUGLE // JESPER EIBY

13:05-13:45 - Hovedscenen
PANZERGLASS ER KLAR TIL AT EROBRE VERDEN // KRISTIAN KOLDING

PANZERGLASS ER KLAR TIL AT EROBRE VERDEN // KRISTIAN KOLDING

13:45-14:10 - Hovedscenen
DIGITALISERING: FREMTIDEN TILHØRER DE FRYGTLØSE // ASTRID HAUG

DIGITALISERING: FREMTIDEN TILHØRER DE FRYGTLØSE // ASTRID HAUG

14:10-14:45 - Hovedscenen
MICROSOFTS DIGITALE TRANSFORMATION // FRANK VIUM

MICROSOFTS DIGITALE TRANSFORMATION // FRANK VIUM

14:45-15:10 - Hovedscenen
Fremtidens bank? - Changing the Way we bank // Ken Villum Klausen

Fremtidens bank? - Changing the Way we bank // Ken Villum Klausen

15:10-15:45 - Hovedscenen
Tak for i dag!

Tak for i dag!

15.45 - Hovedscenen

Standområde

Filter
Visning: grid List

Agro Business Park // Louise Krogh Johnson

10:00-16:00 - Hal K

DAMRC // Lene Nielsen

10:00-16:00 - Hal K

SmartIndustri // Louise Krogh Johnson

10:00-16:00 - Hal K

Future Food Innovation // Louise Krogh Johnson

10:00-16:00 - Hal K

Central Denmark EU Office // Julia Hänel og Thomas Steen Hansen

10:00-16:00 - Hal K

Erhvervspartnerskabet for Avanceret Produktion // Henrik Skou Pedersen

10:00-16:00 - Hal K

Teknologisk Institutet - InnovationsAgenterne // Jane Hagelskjær

10:00-16:00 - Hal K

Force Technologi - InnovationsAgerneterne // Michael Wøhlk

10:00-16:00 - Hal K

Digitaliseringsboost // Anna Maria Sønderholm

10:00-16:00 - Hal K

Dansk Standard // Niels Madelung

10:00-16:00 - Hal K

Digitaliseringsløft // Klaus Hall

10:00-16:00 - Hal K

Midtnet Kina // Tonny Danielsen og Allan Kondrup

10:00-16:00 - Hal K

EKF // Jørgen Bollesen

10:00-16:00 - Hal K

IFU // Jakob Anker Tvede

10:00-16:00 - Hal K

Nopef - nefco // Søren Berg Rasmussen

10:00-16:00 - Hal K

Vækstfonden // Andreas Ørbæk Dam

10:00-16:00 - Hal K

Region Midtjylland // Pia Nissen

10:00-16:00 - Hal K

imidt // Mød din lokale erhvervserviceoperatør

10:00-16:00 - Hal K

Vil du sparre med hele verden?

Filter
Visning: grid List

Frankrig, Italien, Spanien og Portugal // Narcis Margall

12:45-15:45 - Standområdet

EU, Belgien, Holland og Luxemburg // Andreas Boor

12:45-15:45 - Standområdet

Sverige // Elisabeth Manford

12:45-15:45 - Standområdet

Malaysia // Joakim Larsen

12:45-15:45 - Standområdet

Tyskland, Østrig og Schweiz // Martine Gram Barbry

12:45-15:45 - Standområdet

Norge // Tine Hylleberg

12:45-15:45 - Standområdet

Finland, Estland, Letland og Lithauen // Troels Jakobsen

12:45-15:45 - Standområdet

Kina og Taiwan // Nicholas Enersen

12:45-15:45 - Standområdet

Ukraine og Polen // Tanya Kobchenko

12:45-15:45 - Standområdet

Sub-Sahara Afrika // Per Christensen

12:45-15:45 - Standområdet

Tyrkiet, Israel og Azerbaijan // Jesper Kamp

12:45-15:45 - Standområdet

Central Europa og Balkan // Stig Fugl Lund

12:45-15:45 - Standområdet

USA og Canada // Carsten Rosendahl

12:45-15:45 - Standområdet

Tyskland, Østrig og Schweiz // Jan Larsen

12:45-15:45 - Standområdet

Tyskland, Østrig og Schweiz // Trine Kosack

12:45-15:45 - Standområdet

Forenede Arabiske Emirater og Qatar // Tina Rasmussen

12:45-15:45 - Standområdet

Tyskland, Østrig og Schweiz // Thomas Jørgensen

12:45-15:45 - Standområdet

Forenede Arabiske Emirater, Mellemøsten og Nord Afrika // Morten Siem Lynge

12:45-15:45 - Standområdet

Libanon, Jordan og Syrien // Nisrin Obeid

12:45-15:45 - Standområdet

Egypten // Yasmin Sabri

12:45-15:45 - Standområdet

Korea og Japan // Jesper Vibe Hansen

12:45-15:45 - Standområdet

Estland, Letland og Litauen // David M. Schjerlund

12:45-15:45 - Standområdet

Rusland // Jens Thomsen

12:45-15:45 - Standområdet

Iran // Lilian Aghajanian

12:45-15:45 - Standområdet

Storbritannien og Irland // Mette Diego-Roll

12:45-15:45 - Standområdet

Thailand og Cambodia // Peter Sand

12:45-15:45 - Standområdet

Rusland // Thomas Mortensen

12:45-15:45 - Standområdet

Indien og Sydøstasien // Anshul Jain

12:45-15:45 - Standområdet

Latinamerika // Alexandre Hornemann og Lauritz Stræde Hansen

12:45-15:45 - Standområdet

Innovation Centre Denmark // Asbjørn Overgaard Christiansen

12:45-15:45 - Standområdet

Om Væksthus Midtjylland

Hos Væksthus Midtjylland møder du konsulenter, der er specialiserede i at finde dine vækstmuligheder – med udgangspunkt i dine ambitioner for din virksomhed. Om du så vil opdyrke nye markeder, udvikle nye produkter eller ansætte flere medarbejdere.

Derudover kan Væksthus Midtjylland give dig det samlede overblik over de mange eksisterende rådgivningstilbud og ordninger, og håndplukke de tilbud, der bedst hjælper dig til udvikling.

Væksthus Midtjylland er en erhvervsdrivende fond, som ejes af de 19 kommuner i Midtjylland, og er et af de fem regionale væksthuse, der blev dannet ved kommunalreformen i 2007. Væksthusene skal opbygge internationalt førende kompetencer i problemafklaring, uvildig vejledning og henvisning af nye og mindre virksomheder med vækstambitioner.

Se www.vhmidtjylland.dk

 

Om Eksportrådet

Eksportrådet er den del af Udenrigsministeriet, som løser opgaver for private virksomheder inden for eksport, innovation, internationalisering og investeringsfremme.

Eksportrådets arbejde bidrager til, at danske eksportører får de bedst mulige betingelser for at klare sig i den internationale konkurrence og til, at udenlandske virksomheder vælger at etablere sig i Danmark.

Eksportrådet hjælper små og store virksomheder med at starte eksport og med at udvide aktiviteterne til nye markeder. Opgaverne omfatter internationalisering i bredeste forstand såsom markedsanalyser, etableringsrådgivning samt etablering af kontakt til samarbejdspartnere og nye afsætningskanaler.

Se mere på www.um.dk

Messecenter Herning, Hal K
Vardevej 1, 7400 Herning

Rutevejledning
Veje til Vækst – Dansk Eksportdag - Tirsdag den 3. oktober - Hal K Tilmeld dig her